Żywienie i opieka
Porady-filtr
Dyscyplina
Karmienie

Ciało

 

Melasa w paszach dla koni - za i przeciw

Co to jest melasa?

Melasa wygląda jak syrop cukrowy. Jest to syrop powstający jako produkt uboczny podczas produkcji cukru z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Melasę często stosuje się w produkcji pasz dla koni, ponieważ ma ona wiele cennych właściwości.

Zalety melasy

Melasa zawiera 50% cukru. Ponieważ konie mają słabość do słodyczy, pasza z niewielką ilością melasy bardzo im smakuje.

Cukier zawarty w melasie jest dla koni bezpośrednim źródłem energii – tak zwanej „szybkiej energii”. Jeżeli twój koń dużo pracuje, konieczne jest, aby jego pasza treściwa zawierała cukier jako źródło energii. Dlatego właśnie w produkcji pasz dla koni często stosuje się melasę.

Ponadto, melasa jest dobrym źródłem potasu. Potas odgrywa ważną rolę w kontroli wchłaniania wody w narządach wewnętrznych, kościach i mięśniach.

A poza tym, ponieważ melasa ma konsystencję syropu, jest doskonałym spoiwem granulatu paszowego.

Wady melasy

Melasa nie jest dobrym źródłem energii dla koni podatnych na ochwat. Specjaliści w dziedzinie żywienia koni uważają, że zbyt duża ilość cukru w diecie konia (w paszy objętościowej, zwłaszcza w trawie, ale także w paszy treściwej) jest przyczyną ochwatu. Jeśli twój koń ma skłonność do ochwatu, wybierz dla niego paszę treściwą o małej zawartości cukru albo nie podawaj mu w ogóle paszy treściwej, a zamiast niej stosuj batony Pavo SummerFit (jeden baton dziennie), aby zapewnić koniowi witaminy i minerały, jakich potrzebuje.

Jeżeli koń otrzymuje paszę o dużej zawartości cukru, a pracuje niewiele lub nieregularnie, wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia u niego zakwaszenia mięśni i azoturii.

Melasa w produktach Pavo

Zawartość melasy w paszach dla koni  Pavo wynosi od 0% do 7%.

Jeśli szukasz produktu, który w ogóle nie zawiera melasy, wybierz Pavo Care4Life lub Pavo SpeediBeet.