Żywienie i opieka
Porady-filtr
Dyscyplina
Karmienie

Ciało

 

Wskazówki dotyczące utrzymania prawidłowej wagi u starszych koni

Starsze konie, zwłaszcza powyżej 18 roku życia, często mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, ponieważ ich organizm nie absorbuje już tak łatwo składników odżywczych, a stan uzębienia nierzadko utrudnia dokładne przeżuwanie pokarmu. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które pozwalają skutecznie przywrócić właściwą wagę i utrzymać seniora w dobrej kondycji.
 

Starszy koń w złej kondycji: znajdź przyczynę

Jeżeli Twój starszy koń schudnie bez żadnego oczywistego powodu, pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny. Zalecamy wykonanie badania krwi i kału. Badanie krwi pozwala na sprawdzenie funkcjonowania nerek, jelit i wątroby. Może się też okazać, że Twój koń cierpi na jakieś niedobory lub na coś choruje. Natomiast dzięki badaniu kału dowiesz się, czy Twój koń jest zarobaczony. Warto sprawdzić też zęby, ponieważ Twój koń może mieć po prostu problem z przeżuwaniem karmy.

Starsze konie wymagają paszy objętościowej najlepszej jakości

Dieta konia składa się z 70-99% paszy objętościowej! Zwłaszcza w przypadku koni z niedowagą dostęp do dobrej paszy objętościowej jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania jelit i poprawy kondycji. Zbadaj swoją paszę objętościową, aby sprawdzić ile zawiera np. cukru, białek czy energii. Kilka ważnych parametrów wymagających szczególnej uwagi to:

  • Zawartość suchej masy

    Średnia zawartość suchej masy w kilogramie sianokiszonki wynosi 650 - 750 g, co oznacza że składa się ona z 65 do 75% suchej masy, a reszta (25 do 35%) to woda. Dlatego sianokiszonki należy podawać dość dużo, ponieważ znacząca jej część to tylko wilgoć. Siano ma znacznie wyższą zawartość suchej masy, bo około 90%.

  • Białko (DCP)

    Przy określaniu jakości paszy objętościowej bierze się również pod uwagę poziom białka surowego strawnego (DCPh). Aby starszy koń skutecznie przybierał na wadze, zawartość ta powinna być dość wysoka.

  • Witaminy, minerały i pierwiastki śladowe

    Jeśli pasza objętościowa pochodzi z nawożonych gleb, poziom minerałów i pierwiastków śladowych jest zwykle prawidłowy. Zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku upraw z nienawożonych gleb - w takim przypadku często konieczne jest dodanie koncentratu witaminowego lub dodatkowa suplementacja, aby zaspokoić codzienne potrzeby konia.

Udostępnij starszemu koniowi trawiaste pastwisko

W przypadku starszego konia, który jest zbyt chudy, doskonałym rozwiązaniem jest trawiaste pastwisko, ponieważ trawa jest dużo bardiej wartościowa i zawiera znacznie wyższy poziom białka niż zwykłe siano. Jeśli nie możesz zapewnić koniowi dostępu do trawiastego pastwiska, niezbędna jest nieograniczona, wysokiej jakości pasza objętościowa.

Łatwostrawna pasza

Lekkostrawna pasza treściwa jest niezwykle ważna w przypadku starszego konia - zwłaszcza chudego. Odpowiednia obróbka komponentów pozwala na uzyskanie wyjątkowo łatwostrawnych ziaren czy granulatów, a taka „wstępnie przetrawiona” pasza umożliwia lepsze i szybsze przyjmowanie składników odżywczych w jelicie cienkim. W porównaniu do nieprzetworzonej paszy, proces ten zmniejsza również ryzyko wystąpienia kolki.

Substytuty tradycyjnych pasz objętościowych w przypadku problemów dentystycznych

Konie zmagające się z problemami stomatologicznymi mogą mieć kłopoty z przyjmowaniem paszy objętościowej. W takim przypadku należy podawać im zamienniki, z którymi lepiej sobie poradzą. Świetnym rozwiązaniem są wysłodki buraczane Pavo SpeediBeet, które są źródłem dużej ilości wartościowego włókna, a dzięki miękkiej mokrej formie nawet konie z dużymi problemami stomatologicznymi świetnie radzą sobie z ich spożywaniem. Doskonałym uzupełnieniem Pavo SpeediBeet jest pasza dedykowana specjalnie koniom starszym - Pavo 18Plus, która odznacza się wyjątkowo miękkimi składnikami. Ponadto można podawać zarówno na sucho, jak i na mokro - po namoczeniu staje się jeszcze bardziej miękka i nawet konie z dużymi ubytkami uzębienia bez problemu ją pobierają. Jeżeli Twój koń nie pobiera już siana - warto włączyć do jego diety granulat z traw lub sieczkę.

Suplementy dla starszych koni

  • Minerały i pierwiastki śladowe

    Starsze konie potrzebują nieco innej dawki wapnia, fosforu i magnezu niż młodsze. Minerały te odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni i utrzymaniu mocnych kości. Dobrze jest też dać swojemu seniorowi dodatkowy cynk i selen (oba pierwiastki śladowe).

  • Witaminy

    Jeśli chodzi o witaminy, starsze konie mają zwykle problemy z prawidłowym poziomem witaminy B i K, ponieważ nie są w stanie już tak dobrze pobierać paszy objętościowej - dlatego dodatkowa suplementacja tych witamin również ma sens. Podobnie witamina C - starszym koniom dużo trudniej jest ją produkować, a jest ona bardzo ważna dla zachowania zdrowia i witalności, dlatego bardzo pomożesz swojemu seniorowi dodatkowo ją suplementując.

Pavo 18Plus

Z Pavo 18Plus masz pewność, że dostarczasz starszemu koniowi wszystkiego, czego potrzebuje jego organizm, bez jednoczesnego niepotrzebnego obciążania go. To niepylące i lekkostrawne musli pomoże Twojemu seniorowi zachować nienaganną kondycję i najlepsze zdrowie, a jeśli w późniejszym wieku pojawią się problemy dentystyczne - Pavo 18Plus w połączeniu z Pavo SpeediBeet będą stanowić kompletny codzienny pokarm.

 

Porady-żywieniowe-dla-starszych-koni

Pavo 18plus

Pasza dla koni starszych

Pavo SpeediBeet

Błyskawiczne wysłodki buraczane